Na skrzyżowaniu szlaków i kultur
Interdyscyplinarna Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ślady codzienności, ślady przeszłości. Czytanie lokalnej historii Lelowa i okolicy”
2 grudnia odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Ślady codzienności, ślady przeszłości. Czytanie lokalnej historii Lelowa i okolicy”. To już ósma konferencja naukowa, podczas której regionaliści związani z Lelowem wspólnie z naukowcami z różnych ośrodków naukowych w Polsce dyskutowali o historii i kulturze ziemi lelowskiej. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny. Uczestniczący w niej prelegenci reprezentowali różne perspektywy badawcze i różne dyscypliny: archeologię, historię, etnologię czy językoznawstwo.
Konferencja została zorganizowana przez Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego, Gminę Lelów, Instytut Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego i Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie.
Podczas konferencji miała również miejsce promocja książki „Dziedzictwo kulturowe ziemi lelowskiej”, zredagowanej przez Aleksandrę Krupę-Ławrynowicz i Mirosława Skrzypczyka. Publikacja jest pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej dziedzictwu kulturowemu ziemi lelowskiej, jaka odbyła się w 2022 roku. Składające się na nią teksty mówią o lokalnym dziedzictwie materialnym i niematerialnym, które pozwala konstruować wiedzę o przeszłości ziemi lelowskiej, a jednocześnie budować i wzmacniać rozumienie współczesności. Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Lelów.
Zarówno tegoroczna konferencja, jak i książka zostały dedykowane pamięci dr. Jacka Laberscheka (1950–2022), historyka, jednego z najwybitniejszych badaczy dziejów Lelowa i powiatu lelowskiego, uczestnika lelowskich konferencji naukowych, autora monografii Dzieje średniowiecznego Lelowa, wieloletniego współpracownika i przyjaciela Lelowskiego
Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego.
Tego dnia odbyło się także uroczyste otwarcie Czytelni Historyczno-Regionalnej im. dr. Jacka Laberscheka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie. Czytelnia ta powstała w oparciu o księgozbiór dr. Jacka Laberscheka, który jego rodzina przekazała lelowskiej bibliotece. Mamy nadzieję, że będzie ona służyła kolejnym pokoleniom miłośników lokalnej historii.
Galeria
Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku
Ankieta
Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.
Czy wiesz, że...
Ciekawe informacje o naszej gminie
-
Sołectw
-
Mieszkańców / Km²
-
Km² powierzchni
-
Mieszkańców Gminy
Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.