Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów

Oficjalna strona internetowa Gminy Lelów - na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Na skrzyżowaniu szlaków i kultur

Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych w miejscowości Lelów ul. Plac Partyzantów

Komisariat Policji w Koniecpolu informuje, że na Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa - zostały naniesione zagrożenia w kategorii „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” w miejscowości Lelów Plac Partyzantów. Jak również w w/w rejonie prowadzony jest Plan Priorytetowy między innymi dotyczący powyższego zagrożenia.

https://mapy.geoportal.gov.pl

Wykroczenia szczególnie uciążliwe społecznie – spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym 

Policjanci podczas codziennej służby spotykają się z różnymi wykroczeniami popełnianymi przez mieszkańców. Jednym z najbardziej uciążliwych jest spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, czyli wykroczenie określane jako społecznie uciążliwe. Mandat jaki grozi za jego popełnienie to 100 złotych.

Czym są wykroczenia? To zachowania, które są zabronione przez prawo, ale ze względu na mniejszą, niż w przypadku przestępstw społeczną szkodliwość, ich karalność jest łagodniejsza. W uproszczeniu są to drobne naruszenia prawa. W przeciwieństwie do przestępstw (których popełnienie i skazanie jest odnotowane w Krajowym Rejestrze Karnym), nie prowadzi się rejestru wykroczeń. Wyjątek stanowią wykroczenia drogowe. Ze względu na ich ścisłe powiązanie   z punktami karnym (które są sankcją administracyjną) są one rejestrowane.

Bardziej uciążliwe niż przestępstwa -  Pomimo, że za wykroczenia przewidziana jest łagodniejsza kara, to mogą one być dla nas bardziej uciążliwie, niż przestępstwa. Dzieje się tak, ze względu na to, że wykroczenia dotyczą spraw, które mogą się nam przydarzyć niejednokrotnie w życiu codziennym.  Do takich społecznie uciążliwych wykroczeń należą: zakłócanie spokoju, hałasowanie w nocy, załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym, używanie słów wulgarnych, umieszczanie napisów na murach, niszczenie roślin, zaśmiecanie i to, co najczęściej spotykamy – spożywanie alkoholu poza miejscami wyznaczonymi.

 

Kara dla sprawcy i właściciela sklepu

Zgodnie z przepisami za spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (np. obok sklepu, który nie ma wyznaczonego miejsca) grozi grzywna w formie mandatu karnego lub skierowanie wniosku do sądu. Właściciel takiego sklepu lub lokalu również naraża się na odpowiedzialność – za sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym lub wyrażenie zgody na picie alkoholu w rejonie sklepu może stracić koncesję na jego sprzedaż.

Policjanci systematycznie prowadzą interwencje w miejscach publicznych dotyczących spożywania alkoholu, bądź po zgłoszeniach, bądź z własnej inicjatywy. Interwencja zakończyć się może pouczeniem, postępowaniem mandatowym albo sporządzeniem wniosku o ukaranie sprawcy do sądu.

Jednak środki prawne, które policjanci mogą zastosować interweniując w takiej sytuacji, są niewielkie.  Dopóki ktoś nie łamie przepisów prawa, czyli nie pije alkoholu, bądź nie zaczepia ludzi, nie ma podstaw, aby wykonywać z taką osobą jakiekolwiek czynności.

Samo siedzenie nie jest więc zabronione. Nawet jeśli osoba niezbyt schludnie wygląda, czy brzydko pachnie. Policjanci natomiast sprawdzają w jakim stanie znajdują się takie osoby i czy nie wymagają pomocy np. konsultacji lekarskiej.

Autor:  lelow.pl
28
LIP
2023
364
razy
czytano

198/1564

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

 • Zdjęcie: Zalew w Lelowie

  Zalew w Lelowie

 • Zdjęcie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

  Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

 • Zdjęcie: Drewniany młyn w Białej Wielkiej

  Drewniany młyn w Białej Wielkiej

 • Zdjęcie: Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

  Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

 • Zdjęcie: Rzeka Białka

  Rzeka Białka

Ankieta

Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.

Wybierz jedno z działań istotnych według Ciebie dla rozwoju Gminy Lelów

Data zakończenia: 31.12.2023 12:00

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

 • Sołectw

 • Mieszkańców / Km²

 • Km² powierzchni

 • Mieszkańców Gminy

Newsletter

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zgody obowiązkowe do zaznaczenia

Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów