Skróty klawiszowe:

Gmina Lelów

wielkość tekstu: A A A

Kapsuła czasu w Lelowie

Strona główna » Aktualności » Kapsuła czasu w Lelowie

W dniu 7 lutego 2019 roku dokonano uroczystego poświęcenia i odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyszłym pokoleniom pozostawiono w specjalnie przygotowanym tunelu Kapsułę czasu, w której został umieszczony list do przyszłych pokoleń, foldery, zdjęcia oraz informacje o życiu w Gminie Lelów.

 

Lelów, dnia 7 lutego 2019 r.

Wszystko co dzieje się w czasie,
z czasem przemija, o ile nie zostanie,
uwiecznione świadectwem na piśmie (…)

List do przyszłych pokoleń

Dokument ten został sporządzony w lutym 2019 roku, kiedy Prezydentem Polski jest Andrzej Duda, Premierem Mateusz Morawiecki, Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Starostą Powiatu Częstochowskiego Krzysztof Smela, a Wójtem Gminy Lelów Krzysztof Molenda.
W skład wybranej w 2018 r. Rady Gminy Lelów wchodzą: Władysław Jaworski z Drochlina – Przewodniczący, Józef Stacherczak z Podlesia – Wiceprzewodniczący, Jerzy Palka z Białej Wielkiej, Eugeniusz Giermala z Drochlina, Edyta Tyjas z Lelowa, Jerzy Karolczyk z Lelowa, Hieronim Włodarski z Lelowa, Andrzej Oduliński z Turzyna, Krzysztof Gęsikowski z Nakła, Marcin Nowak  z Nakła, Marian Jamrozik  z Podlesia, Małgorzata Rzepka ze Skrajniwy, Ryszard Niepsuj z Lgoty Gawronnej, Jacek Foltyn ze Staromieścia, Kazimierz Błoch ze Ślęzan.

Nowo wybranymi Sołtysami na kadencję 2019–2022 są:
w Zbyczycach Teresa Kaczyńska, w Turzynie Katarzyna Klimek, w Ślęzanach Czesław Dratwa, w Staromieściu Stanisław Sygit, w Skrajniwie Cezary Jokiel, w Paulinowie Elżbieta Luty, w Podlesiu Jacek Nowak, w Nakle Maria Kręgiel, w Mełchowie Jolanta Sieradzka, w Lgocie Gawronnej Halina Garska, w Lgocie Błotnej Andrzej Grewenda, w Lelowie Marian Klimas, w Konstantynowie Henryk Rzepka, w Gródku Marcin Kulawiak, w Drochlinie Włodzimierz Nowak, w Celinach Urszula Nowińska, w Białej Wielkiej Alojzy Raźniak.

Historia jest pisana każdego dnia, jednak dziś 7 lutego Roku Pańskiego 2019 dla nas, mieszkańców grodu Kazimierza Wielkiego, to dzień wyjątkowy. Na okoliczność setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ukochaną Ojczyznę kierujemy ten list do Was, Ludzie Przyszłości, i wkładamy go do tej kapsuły czasu, tworząc tym samym most między teraźniejszością a przyszłością. Tym przesłaniem chcemy zapobiec temu, aby życie naszego pokolenia nie stało się jedynie napisem na suchym piasku pustyni, lecz zostało wyryte głęboko w skale. Dzięki staraniom wielu ludzi nasza „mała ojczyzna” rozkwita, ludzie nie cierpią głodu i panuje pokój. Ciekawi jesteśmy, jak wygląda Wasze życie, bo nasze na początku XXI wieku jest szybkie  i dynamiczne, co ma swoje zalety, jak i wady. Postęp techniki i technologii zdominował nasz świat, prym wiedzie Internet, moda, pogoń za pieniądzem, sukcesem i społeczną akceptacją. Chociaż nadal matka natura trzyma nas w ryzach i mimo, że stworzyliśmy broń jądrową i latamy w kosmos, pozostaje jeszcze wiele nieuleczalnych chorób i kataklizmów, wobec których jesteśmy bezsilni. Długość naszego życia nadal reguluje biologia, chociaż najpotężniejsze umysły cały czas szukają sposobu na nieśmiertelność. Ciekawe, czy Wy dalej borykacie się z takimi problemami? A może już założyliście kolonie na obcych planetach, co jest jeszcze dla nas obecnie nieosiągalnym marzeniem. Niezależnie od tego, na jakim etapie postępu się znajdujecie, pamiętajcie, aby przez życie kroczyć uważnie, a w dokonywaniu wyborów kierować się mądrością i rozsądkiem, bo każdego z Nas, jak    
i Was, ocenią Bóg i historia. Pamiętajcie, że całe wieki pokoleń patrzą na Was. Uczcie się na naszych błędach.

Drodzy Mieszkańcy z Przyszłości chcielibyśmy zadać Wam kilka pytań:

 • lekarze – czy życie ludzkie będzie trwało zaprogramowane na 120 lat bez traum przedwczesnego odchodzenia?
 • fizycy – czy posiedliście już wiedzę o „boskiej cząsteczce”, tym ogniwie drobnym a nieodkrytym, czy może ta wiedza nikomu nie zostanie objawiona?
 • religioznawcy – czy odejście człowieka jest po wsze czasy, czy zgłębiliście inną tajemnicę?
 • geolodzy – czy nasza planeta jest wciąż wzruszająco piękna?
 • genetycy – czy ludzie w procesie ewolucji wyszlachetnieli?
 • naukowcy – czy jest przed Wami jeszcze coś do odkrycia?
 • lelowianie – jak wygląda dzisiaj nasza miejscowość, co się w niej dzieje ważnego, czy tętni życiem, czy się rozwija?
 • Ludzie Przyszłości, czy jesteście szczęśliwi?

Zadajemy Wam te pytania z dalekiej przeszłości.

Lelów, dnia 7 lutego 2019 roku

   Wójt Gminy Lelów
   Rada Gminy Lelów
  
Mieszkańcy Gminy Lelów

czytano: 1721 razy

autor: lelow.pl

data dodania: 2019-02-14 12:47:57

Walory Gminy

 • Wielokulturowość regionu
 • Dziedzictwo historyczne
 • Malownicze krajobrazy
 • Bogactwo przyrody
 • Strefa aktywności turystycznej
 • Dobry węzeł komunikacyjny

Kalendarz

Cały miesiąc

Formularz zapytaniowy

URZĄD GMINY LELÓW
UL. SZCZEKOCIŃSKA 18, 42-235 LELÓW

tel.: +48 34 355 00 21
e-mail: urzad@lelow.pl

 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.45
 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.44_1
 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.39
 • 88213249_2610952202519893_2125958852460412928_n_1
 • 88060027_819658548535074_1290647147145854976_n_1
Oficjalny serwis informacyjny Gminy Lelów.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna