Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów

Oficjalna strona internetowa Gminy Lelów - na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Na skrzyżowaniu szlaków i kultur

Setki chasydów w Lelowie - 210. rocznica śmierci cadyka Dawida Bidermana

Lelów kojarzy się z niezwykłym światem chasydów, którzy licznie zamieszkiwali to miasteczko przed wybuchem II wojny światowej. Od kilkunastu lat na przełomie stycznia i lutego do grobu cadyka Dawida Bidermana przyjeżdżają liczne pielgrzymki z całego świata. Klimat przedwojennego miasteczka - choć na chwilę - powraca z okazji jorcajtu (rocznicy śmierci), podczas którego odbywają się wyjątkowe spotkania. Modlitwy, śpiew, wspólna kolacja szabatowa - tego doświadczają chasydzi podczas kilku dni pobytu w miasteczku.

17 stycznia 2024r. przypadła 210. rocznica śmierci cadyka Dawida Bidermana, dzięki któremu Lelów zasłynął jako miasteczko związane z nurtem chasydyzmu.

Rabin Dawid Biderman (Dawid Lelower, Dawid ben Szlomo) żył w Lelowie na przełomie XVIII i XIX wieku – były to lata największej świetności tego miasta. Urodził się prawdopodobnie w miejscowości Biała k/Lelowa w 1746 r. Według chasydzkich relacji był dzieckiem niezwykłym, a jego dzieciństwo obfitowało w cuda. Dawid przez wiele lat zajmował się handlem, pracując w sklepie. Spotykał się z ludźmi z okolicznych miejscowości, ale jeździł także do znanych ośrodków chasydzkich m.in. Leżajska i Lublina. Był uczniem Elimalecha z Leżajska, cadyka znanego jako „Mędrzec z Lublina” oraz „Świętego Żyda z Przysuchy”. Natomiast rabin wykształcił wielu wybitnych chasydów, którzy przyjeżdżali do niego z wizytą, nabywając mądrość Tory i chasydzkiego judaizmu. Dla Żydów cadyk był osobą wyjątkową, pośrednikiem pomiędzy światem ziemskim, a niebiańskim. Bidermana cechował natomiast altruizm, współczucie, skromność i pokora. Te uniwersalne wartości przekazał kolejnym pokoleniom, dzięki czemu zasłużył sobie na szczególny szacunek, a nawet kult. Dawid Biderman miał trzech synów – Awigdora, Mosze i Nehemiasza. Potomkowie rabina poślubili córki słynnych chasydzkich rabinów, dzięki temu ich linia przetrwała. Jego następcą został Mosze Biderman, który wyjechał do Izraela i tam też przeniósł wspólnotę chasydów lelowskich. Obecnie chasydzi lelowscy posiadają wspólnoty przede wszystkim w Izraelu: w Bnei Brak i Jerozolimie oraz w USA. Co roku w jorcajt przyjeżdżają do grobu Dawida Bidermana.

Cadyk Biderman zmarł 28 stycznia 1814 r., został pochowany na starym cmentarzu w Lelowie, a nad jego grobem został wzniesiony ohel.

Grób cadyka po śmierci, stał się popularny wśród społeczności żydowskiej z całej Polski. W rocznicę jego śmierci do Lelowa przybywały tłumy Żydów. Modlitwy pielgrzymów były wysłuchiwane, dlatego grób rabina stawał się coraz bardziej znany.

Cmentarz żydowski w Lelowie do 1956 r. pozostał nienaruszony, podobnie jak ohel cadyka. Później nastąpiła konfiskata cmentarza przez komunistów, którzy przeznaczyli ten teren pod budowę pawilonów i magazynów handlowych. Aby wyrównać teren cmentarza z poziomem ulicy nawieziono ziemię, która pokryła groby. W 1988 r. po wielu latach grupa Żydów z Izraela pod przewodnictwem rabina Szymona Bidermana z Lelowa zastała zniszczony cmentarz żydowski. Poczyniła jednak starania, aby odbudować cmentarz wraz ze słynnym ohelem cadyka. Dzięki ich zaangażowaniu, chasydzi z całego świata ponownie mogą stanąć przy grobie Dawida Bidermana.

Poniżej linki:

https://czestochowa.naszemiasto.pl/do-lelowa-przyjechali-chasydzi-z-calego-swiata-spiewem-i/ar/c1-9587735?fbclid=IwAR1sJm9dkk3CP2qeJVUg6KrTa5vOE4kEY6HbCHaFSVkmgAl8NOBE4Ntml2c&mibextid=xfxF2i

https://dziennikzachodni.pl/chasydzi-w-lelowie-tanczac-i-spiewajac-uczcili-kolejna-rocznice-smierci-cadyka-dawida-bidermana/ar/c1-18245275

https://tvs.pl/informacje/chasydzi-w-lelowie-zobaczcie-zdjecia/

 

Autor:  lelow.pl
26
STY
2024
104
razy
czytano

15/1469

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

 • Zdjęcie: Zalew w Lelowie

  Zalew w Lelowie

 • Zdjęcie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

  Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

 • Zdjęcie: Drewniany młyn w Białej Wielkiej

  Drewniany młyn w Białej Wielkiej

 • Zdjęcie: Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

  Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

 • Zdjęcie: Rzeka Białka

  Rzeka Białka

Ankieta

Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.

Wybierz jedno z działań istotnych według Ciebie dla rozwoju Gminy Lelów

Data zakończenia: 31.12.2023 12:00

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

 • Sołectw

 • Mieszkańców / Km²

 • Km² powierzchni

 • Mieszkańców Gminy

Newsletter

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zgody obowiązkowe do zaznaczenia

Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów