Na skrzyżowaniu szlaków i kultur
Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej "XX Święto Ciulimu-Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur
Za nami jubileuszowy XX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur. W ubiegły weekend (18 – 20 sierpnia) do malowniczego i upalnego Lelowa przybyły tysiące gości z całej Polski pragnących posmakować różnych potraw kuchni polskiej i żydowskiej, jak również pragnących doświadczać obu kultur poprzez koncerty, warsztaty artystyczne, wystawy, spotkania, dyskusje i wykłady, poświęcone kulturze żydowskiej i jej obecności w historii i życiu codziennym mieszkańców Lelowa.
Na festiwalowej scenie zaprezentowali się artyści tacy jak: zespół Kroke, zespół Video, zespół Feel, wokalistka Izabela Szafrańska z zespołem, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej oraz dzieci, młodzież i dorośli z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Uczestnicy festiwalu mieli także możliwość wzięcia udziału w warsztatach wycinanki żydowskiej, w warsztatach tańca żydowskiego, w pokazie filmu o tematyce żydowskiej i dyskusji o filmie, jak również w oprowadzaniu po ohelu cadyka Dawida Bidermana i lelowskiej synagodze.
Festiwalowi goście mieli także okazję obejrzenia wystawy wycinanki żydowskiej autorstwa Grzegorza Dudały, wystawy prac artystycznych autorstwa Kazimierza Kalkowskiego, wystawy fotograficznej autorstwa Grzegorza Maciąga pt. „Jorcaity” oraz wystawy mobilnej „Chasydzi Lelowscy”.
Podczas festiwalu nie zabrakło oczywiście degustacji dwóch tytułowych potraw — ciulimu i czulentu oraz wielu innych specjałów kuchni polskiej i żydowskiej, w tym żydowskiego kugla, przygotowanego przez społeczność chasydów, specjalnie na jubileuszowy XX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu-Czulentu”
Galeria
Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku
Ankieta
Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.
Czy wiesz, że...
Ciekawe informacje o naszej gminie
-
Sołectw
-
Mieszkańców / Km²
-
Km² powierzchni
-
Mieszkańców Gminy
Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.