Na skrzyżowaniu szlaków i kultur
Gmina Lelów otrzymała tytuł "Eko Gmina" – gmina najskuteczniej walcząca z azbestem
W dniu 15 czerwca 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się rozstrzygnięcie rankingu Ekologiczna Gmina Województwa Śląskiego, w którym zostały wyróżnione gminy i powiaty dbające o środowisko.
Ranking "Dziennika Zachodniego" najbardziej ekologicznych gmin województwa śląskiego wyróżnił samorządy, które zrealizowały najciekawsze projekty wpływające na poprawę jakości środowiska i świadomość ekologiczną mieszkańców.
Przygotowany był w kilku w kategoriach:
1. Edu Gmina – najciekawsze, najlepsze projekty promujące edukację i profilaktykę ekologiczną.
2. Eko Gmina – gmina najskuteczniej walcząca z azbestem.
3. Gmina OZE – gmina skutecznie wykorzystująca odnawialne źródła energii i dążąca do samowystarczalności energetycznej. O kolejności zdecydował wskaźnik wydatków na pompy ciepła i fotowoltaikę w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
4. Zielona Gmina – gmina wyróżniająca się troską o bioróżnorodność i rewitalizację parków.
5. Gmina bez „kopciuchów” – gmina wyróżniająca się w walce z niską emisją. Ranking utworzony został na podstawie liczby wniosków do programu "Czyste Powietrze".
Gmina Lelów zajęła trzecie miejsce w kategorii Eko Gmina za demontaż, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z budynków stanowiących własność osób fizycznych.
Gmina Lelów już od przeszło 10 lat prowadzi działania związane z utylizacją wyrobów zawierających azbest. Pierwszym etapem było przyjęcie w 2012 r. przez Radę Gminy Lelów „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Lelów na lata 2012-2032”. W przeciągu tego okresu udało się pozyskać środki finansowe zarówno na demontaż, transport i unieszkodliwienia pokryć dachowych zawierających azbest pochodzących z budynków użyteczności publicznej oraz od osób fizycznych zamieszkujących teren naszej gminy.
Do tej pory udało nam się zutylizować łącznie 809,934 Mg wyrobów zawierających azbest.
Całkowity koszt utylizacji tego niebezpiecznego odpadu to 513 963,87 zł.
Gmina Lelów rokrocznie pozyskuje na ten cel środki finansowe pochodzące z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdyby nie wsparcie tych dwóch Funduszy nie byłyby możliwe tak intensywne działania w tym kierunku z naszej strony.
Również w obecnym roku planujemy zdemontować, zebrać, przetransportować i unieszkodliwić ok. 170 Mg pokryć dachowych zawierających azbest.
Tak pokaźna ilość tego niebezpiecznego odpadu, która została poddana unieszkodliwieniu, to wynik dużej świadomości ekologicznej wśród naszych mieszkańców, którzy mają świadomość, że odpady azbestowe stanowią duże zagrożenia dla ich życia i zdrowia.
Spotkania organizowane dla naszych mieszkańców oraz lekcje tematyczne przeprowadzane w przedszkolach i szkołach zlokalizowanych na terenie gminy Lelów odnoszące się do problemu jakości powietrza cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlatego też nasi mieszkańcy chętnie korzystają z gminnych dotacji związanych z wymianą dotychczasowych źródeł ciepła czy też z pomocy Gminnego Punktu Czyste Powietrze. Od utworzenia tego Punktu w Gminie Lelów (czerwiec 2021 r.) zostało złożonych blisko 130 wniosków w ramach Rządowego Programu Czyste Powietrze.
Partnerem głównym wydarzenia była spółka Veolia, partnerem merytorycznym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Z kolei partnerem gali była firma EKO-BIO Oczyszczalnie.
Relacja dostępna pod linkiem: https://dziennikzachodni.pl/ranking-ekologiczna-gmina-wojewodztwa-slaskiego-rozstrzygniety-oto-wzorowe-gminy-z-naszego-regionu-ktore-dbaja-o-srodowisko/ar/c1-17637155
zdj. Dziennik Zachodni
Galeria
Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku
Ankieta
Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.
Czy wiesz, że...
Ciekawe informacje o naszej gminie
-
Sołectw
-
Mieszkańców / Km²
-
Km² powierzchni
-
Mieszkańców Gminy
Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.