Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów

Oficjalna strona internetowa Gminy Lelów - na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Na skrzyżowaniu szlaków i kultur

Święto Narodowe 3 Maja w Gminie Lelów

Uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja tradycyjnie rozpoczęły się na placu szkolnym w Lelowie, gdzie pod pomnikiem Walentego Zwierkowskiego członkowie Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego złożyli wiązanki kwiatów. 

Walenty Zwierkowski zapisał się w historii jako ustawowy twórca barw polskich. To właśnie na jego wniosek połączone Izby Senatorska  i Poselska uchwaliły, że  „(...) kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”. Jest to także postać ważna dla historii lokalnej, Zwierkowski pełnił bowiem funkcję radcy powiatu lelowskiego oraz był wójtem Białej Wielkiej, w której to znajdował się jego rodzinny majątek. 

Spod budynku szkoły trzeciomajowy pochód w asyście Gminnej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych przemaszerował wspólnie pod pomnik św. Floriana, pod którym delegacja OSP z terenu Gminy Lelów złożyła kwiaty. Następnie korowód przeszedł wokół rynku w Lelowie, kierując się na plac kościelny, gdzie uczczono pamięć poległych w obronie ojczyzny. Złożone zostały wieńce przy tablicy upamiętniającej ofiary barbarzyństwa hitlerowskiego, na grobie pomordowanych mieszkańców Lelowa oraz przed tablicą poświęconą żołnierzom Armii Krajowej, znajdującą się wewnątrz lelowskiej świątyni. Następnie odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny i strażaków, przed rozpoczęciem której odśpiewano hymn państwowy.

Serdecznie dziękujemy za obecność wszystkim uczestnikom gminnych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, a w szczególności: dyrektorom i kierownikom jednostek organizacyjnych Gminy Lelów, członkom Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego. Zwierkowskiego, Ochotniczym Stażom Pożarnym wraz z pocztami sztandarowymi, Gminnej Orkiestrze Dętej, harcerzom z Hufca ZHP Szczekocińsko-Włoszczowskiego, przedstawicielom DPS w Lelowie, nauczycielom i uczniom szkół z terenu Gminy Lelów oraz lokalnej społeczności.

Autor:  lelow.pl
04
MAJ
2023
289
razy
czytano

214/1511

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

 • Zdjęcie: Zalew w Lelowie

  Zalew w Lelowie

 • Zdjęcie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

  Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

 • Zdjęcie: Drewniany młyn w Białej Wielkiej

  Drewniany młyn w Białej Wielkiej

 • Zdjęcie: Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

  Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

 • Zdjęcie: Rzeka Białka

  Rzeka Białka

Ankieta

Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.

Wybierz jedno z działań istotnych według Ciebie dla rozwoju Gminy Lelów

Data zakończenia: 31.12.2023 12:00

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

 • Sołectw

 • Mieszkańców / Km²

 • Km² powierzchni

 • Mieszkańców Gminy

Newsletter

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zgody obowiązkowe do zaznaczenia

Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów