Skróty klawiszowe:

Gmina Lelów

wielkość tekstu: A A A

XIV Święto Ciulimu-Czulentu

Strona główna » Aktualności » XIV Święto Ciulimu-Czulentu

Za nami kolejna edycja Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej. Trzydniowa impreza dobiegła końca, zapraszamy jednak na krótką fotorelację z tego wydarzenia. W pierwszy dzień Festiwalu, piątek 19 sierpnia, odbyła się projekcja filmu pt. "Śruba" w reżyserii Shiry Geffen, po zakończonym filmie przeprowadzona została krótka dyskusja, którą poprowadził dr Maciej Stroiński z UJ w Krakowie. W tym dniu rozstrzygnięty został także VII Konkurs Potraw Regionalnych. Laureaci otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wszyscy goście mogli także obejrzeć wystawę Pana Grzegorza Dudały "Wycinanka żydowska", która do końca września będzie znajdować się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Dla wielbicieli lelowskich potraw regionalnych została także przygotowana degustacja ciulimu oraz czulentu przez laureatki tegorocznego konkursu. To jednak nie koniec niespodzianek... Wszyscy pełnoletni goście mieli okazję skosztować wódek gatunkowych firmy NISSKOSHER. Od piątku do niedzieli odbywała się także wystawa zdjęć Pana Stanisława Taraska pt. "Pielgrzymka do Grobu Dawida Bidermana" można było ją podziwiać przy ohelu na rynku w Lelowie.

Sobota powitała nas przepiękną, słoneczną pogodą. W godzinach przedpołudniowych chętni mogli skorzystać z gry terenowej prowadzonej przez studentów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.Gra miała na celu przybliżenie kultury żydowskiej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni Lelowa. Do tego świata przenieśli się nie tylko mieszkańcy miejscowości, ale także osoby, które przyjechały na Święto Ciulimu i Czulentu z Zabrza, Katowic, Częstochowy, Warszawy, Gliwic, a nawet Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy podążali śladami sztetla, przystając na punktach przy synagodze, ohelu i nowym cmentarzu żydowskim. W tych miejscach mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji żydowskiej i zasad judaizmu. Dyskutowali także nad przyszłością pamięci o społeczności żydowskiej. Powstało wiele ciekawych pomysłów. Zaproponowano m.in. nakręcenie filmu fabularnego o cadyku Dawidzie Bidermanie czy wybudowanie Ośrodka Kultury Żydowskiej w Lelowie.

Mamy nadzieję, że każdy z uczestników wyniósł coś dla siebie z tej krótkie podróży.

W tym dniu impreza przeniosła się w plener na stadion sportowy przy ulicy Sportowej.  Na początku nastąpiło symboliczne zapalenie menory przez zaproszonych gości. Występy artystyczne na scenie prezentowały przede wszystkim znaną nam kulturę polską. Oprócz Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej, swoje wokalne umiejętności zaprezentowały zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie oraz Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która także działa pod GOK. Wieczorny występ zespołu INOROS cieszył się ogromną popularnością. Publiczność świetnie się bawiła, więc nie mogło zabraknąć bisów. Jednak główną gwiazdą tegorocznej sceny Festiwalu Kultur był zespół rockowo- folkowy ENEJ, który porwał publikę do tańca. Fantastyczny kontakt zespołu z publicznością sprawił, że i tym razem nie obyło się bez bisów. Podczas koncertu mogliśmy posłuchać utworów z najnowszej płyty zespołu a także utwory, które zespół pisał na początku swojej ogromnej kariery. Najwięksi fani po zakończeniu koncertu otrzymali autografy od członków zespołu.

Niedzielny poranek nie okazał się tak łaskawy pod względem pogody, jak dzień poprzedni. Deszczowa aura jednak nie odstraszyła koneserów klezmerskiej muzyki oraz naszych regionalnych specjałów. Na początku nastąpiło zapalenie menory przez przedstawicieli władz samorządowych oraz przez rabina Menashe Lifschitza. Następnie na krótko zabrali głos goście zaproszeni, gratulując organizatorom kolejnej udanej edycji Festiwalu. Następnie na scenie zaprezentowali się wychowankowie z Gminnego Ośrodka Kultury, którzy pod czujnym okiem instruktorów przygotowywali się przez długi czas do występu. Zespół wokalno- instrumentalny zagrał utwory inspirowane muzyką klezmerską. Dziewczęta z zespołu tanecznego natomiast zatańczyły dla publiczności kilka tańców żydowskich. Niestety ze względu na kiepskie warunki atmosferyczne nie odbyły się warsztaty tańca żydowskiego. Mogliśmy za to wysłuchać Pani Urszuli Makosz z zespołem, która zaprezentowała koncert pt. "Own lid. Wieczorna pieśń." Na zakończenie zagrał klezmerski zespół instrumentalny KLEZZMATES, który dał niemal półtora godzinny występ. Po skończonym występie można było zakupić płytę zespołu. Konferansjerzy podziękowali i pożegnali wszystkich widzów zapraszając oczywiście za rok!

Na wszystkich odwiedzających Lelowski Festiwal czekały stoiska z rękodziełem artystycznym, wikliną, gastronomią, słodyczami, grillami, regionalnymi potrawami, ciastami, alkoholami i masą innych oczywiście z możliwością zakupu. Oprócz tego na trochę młodszych uczestników (i nie tylko ;) czekał okazały lunapark, któremu nawet niedzielny deszcz nie był straszny :) ZAPRASZAMY PAŃSTWA ZA ROK NA JUBILEUSZOWY FESTIWAL KULTUR!

czytano: 2759 razy

autor: lelow.pl

data dodania: 2016-08-22 12:12:45

Walory Gminy

 • Wielokulturowość regionu
 • Dziedzictwo historyczne
 • Malownicze krajobrazy
 • Bogactwo przyrody
 • Strefa aktywności turystycznej
 • Dobry węzeł komunikacyjny

Kalendarz

Cały miesiąc

Formularz zapytaniowy

URZĄD GMINY LELÓW
UL. SZCZEKOCIŃSKA 18, 42-235 LELÓW

tel.: +48 34 355 00 21
e-mail: urzad@lelow.pl

 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.45
 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.44_1
 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.39
 • 88213249_2610952202519893_2125958852460412928_n_1
 • 88060027_819658548535074_1290647147145854976_n_1
Oficjalny serwis informacyjny Gminy Lelów.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna