Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów

Oficjalna strona internetowa Gminy Lelów - na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Na skrzyżowaniu szlaków i kultur

Ohel

Cmentarz żydowski (hebr. be(j)t chajim = dom życia [wiecznego]; be(j)t kwarot = dom grobów, be(j)t olam = dom świata [wiecznego] jid. bejsojlem; pol. kirkut, kierkow) – według tradycji, miejsce nienaruszalne aż do momentu zmartwychwstania ciał w dniu Sądu Ostatecznego, jednocześnie jest to miejsce nieczyste, na teren którego nie mogą wchodzić koheni (żydowscy kapłani). Cmentarz powinien znajdować się około 25 metrów od najbliższych zabudowań i posiadać ogrodzenie, dzięki któremu jest wyraźnie wyodrębniony. Na cmentarzach umieszczane są nagrobki nazywane macewami, czyli (najczęściej) prostokątne kamienne płyty, zakończone półkoliście lub trójkątnie, w których w górnej części znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca symboliczny motyw, np. świecznik, złożone do modlitwy ręce, księgi, w dolnej zaś umieszczana jest hebrajska inskrypcja, zawierająca kilka stałych elementów dotyczących, np.: cnót zmarłego, jego tytułów, pełnionych funkcji, imienia, daty śmierci. Szczególną formą upamiętnienia zmarłego, dotyczy to przede wszystkim cadyków i wybitnych rabinów, jest ohel (hebr., namiot; jid. ojel). Jest to drewniany lub murowany budynek, wzniesiony nad grobem takiej osoby. Tradycyjnie, Żydzi odwiedzający zmarłych, kładą na ich grobach kamyki, które są znakiem pamięci i nawiązują do pradawnego zwyczaju. Na grobach cadyków Żydzi składają kwitłech (kwitle) – kartki z zapisaną prośbą o różnorodną pomoc, dotyczącą zarówno spraw codziennych, jak i religijnych. Szczególnym dniem pamięci jest jorcajt, czyli rocznica pamięci. Tego dnia chasydzi gromadzą się przy grobach swoich cadyków, wierząc, że ich nauczyciele zstępują na ziemię i pomagają wznosić się modlitwom do Boga. Obecnie chasydzi najczęściej odbywają takie pielgrzymki do grobów cadyków pochowanych w: Lelowie, Leżajsku, Przysusze i Sączu. W Lelowie znajdowały się do II wojny światowej dwa żydowskie cmentarze, jeden starszy, w obrębie miasta, na którym znajdował się ohel Dawida Bidermana i nowszy, usytuowany poza miastem. Oba cmentarze zostały zniszczone; na starym po wojnie zostały wybudowane pawilony Gminnej Spółdzielni, a nowy został przekształcony w pole uprawne. W 1989 roku, dzięki staraniom chasydów lelowskich, wydzielono część pawilonu i stworzono nowy ohel.
W jego środku wisi nowa, marmurowa tablica z hebrajskim napisem: Kamień nagrobny Świątobliwego rabina miłującego Izrael Naszego mistrza Dawida z Lelowa Syna naszego nauczyciela i mistrza, rabina  Salomona, aby pamięć sprawiedliwego i świętego była mu błogosławieństwem. Pochowany został na cmentarzu 7 szwat [5]574 roku (1814 r.) Niechaj jego zasługa chroni nas i cały Izrael, Amen.

Po odnalezieniu grobu cadyka i wyznaczeniu nowego ohelu rozpoczęły się pielgrzymki lelowskich chasydów do miejsca spoczynku ich Sprawiedliwego. Odbywają się one w rocznicę śmierci cadyka, na przełomie stycznia i lutego każdego roku. Obecnie teren starego cmentarza ponownie stał się własnością Żydów.

Autor:  lelow.pl
10
PAŹ
2017
471
razy
czytano

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

  • Zdjęcie: Zalew w Lelowie

    Zalew w Lelowie

  • Zdjęcie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

    Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

  • Zdjęcie: Drewniany młyn w Białej Wielkiej

    Drewniany młyn w Białej Wielkiej

  • Zdjęcie: Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

    Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

  • Zdjęcie: Rzeka Białka

    Rzeka Białka

Ankieta

Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.

Wybierz jedno z działań istotnych według Ciebie dla rozwoju Gminy Lelów

Data zakończenia: 31.12.2023 12:00

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

  • Sołectw

  • Mieszkańców / Km²

  • Km² powierzchni

  • Mieszkańców Gminy

Newsletter

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zgody obowiązkowe do zaznaczenia

Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów