Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów

Oficjalna strona internetowa Gminy Lelów - na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Na skrzyżowaniu szlaków i kultur

Gmina Lelów uzyskała dofinansowanie do OZE w projekcie partnerskim

W dniu 17 lutego br. w Ratuszu w Tarnowskich Górach beneficjenci tego przedsięwzięcia podpisali aneks do zawartej przed dwoma laty umowy partnerskiej.

W wyniku renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Komisja Europejska wyraziła zgodę na zwiększenie alokacji przeznaczonej w programie na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE).

Tym samym projekt pn. Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Twaróg”, którego liderem jest Gmina Tarnowskie Góry, został wybrany do dofinansowania.

70 milionów złotych, w tym ponad 52 miliony unijnego dofinansowania, 11 gmin należących do 5 śląskich powiatów, 2646 budynków i 3598 ekologicznych instalacji, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę - to liczbowe podsumowanie ekologicznego projektu.

Wartość zadania dla Gminy Lelów to 3 539 140,02 zł, a dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa stanowi 2 723 071,90 zł.

Celem głównym projektu jest przede wszystkim zwiększenie wielkości produkcji energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w Gminach Lelów, a w konsekwencji zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym CO2 i pyłu PM10. U mieszkańców wybudowanych zostanie 261 instalacji OZE, co stanowi około 13% wszystkich budynków mieszkalnych. To duży krok w ochronę środowiska na naszym terenie.

Od strony technicznej nad przygotowaniem projektu i wykonaniem dokumentacji w gospodarstwach domowych czuwała firma Semper Power z Krupskiego Młyna.

Przedsięwzięcie  realizowane będzie w formule „parasolowej” co oznacza, że gmina będąca beneficjentem środków europejskich jest inwestorem,
a mieszkańcy będą wnosili jedynie wkład własny. Mieszkańcy, którzy wezmą udział w projekcie, otrzymają instalacje OZE zamówione w przetargu organizowanym przez gminę i to gmina przez 5 lat po zakończeniu projektu będzie ich właścicielem. Po zakończeniu okresu trwałości projektu instalacje zostaną przekazane na własność mieszkańcom.

Projekt dotyczy osób, które złożyły deklaracje na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie w latach 2017 i 2018. Proces podpisywania umów organizacyjno – finansowych wkrótce się rozpocznie i potrwa około 3 miesiące. Umowy będą podpisywane z mieszkańcami gminy tylko i wyłącznie w siedzibie Urzędu Gminy Lelów. W trakcie tego procesu – w razie rezygnacji niektórych mieszkańców z udziału zostanie ogłoszony nabór uzupełniający.

Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” dlatego zakładamy, że pierwsze prace projektowe ruszą w IV kwartale br. a prace montażowe będą trwały w roku 2021.

Instalacje będą finansowane w około 70% ze środków dofinansowania, natomiast pozostałe około 30% stanowił będzie wkład własny mieszkańców. Ostateczne wartości instalacji poznamy po wyłonieniu ich wykonawców w procedurze przetargowej.

Autor:  lelow.pl
18
LUT
2020
1571
razy
czytano

1254/1511

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

 • Zdjęcie: Zalew w Lelowie

  Zalew w Lelowie

 • Zdjęcie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

  Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

 • Zdjęcie: Drewniany młyn w Białej Wielkiej

  Drewniany młyn w Białej Wielkiej

 • Zdjęcie: Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

  Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

 • Zdjęcie: Rzeka Białka

  Rzeka Białka

Ankieta

Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.

Wybierz jedno z działań istotnych według Ciebie dla rozwoju Gminy Lelów

Data zakończenia: 31.12.2023 12:00

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

 • Sołectw

 • Mieszkańców / Km²

 • Km² powierzchni

 • Mieszkańców Gminy

Newsletter

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zgody obowiązkowe do zaznaczenia

Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów