Skróty klawiszowe:

Gmina Lelów

wielkość tekstu: A A A

„XVII Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur

Strona główna » Aktualności » „XVII Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur

W dniach 23 - 25 sierpnia 2019 roku już po raz siedemnasty odbył się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XVII Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur.

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, Gmina Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno - Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego. Partnerami byli: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacja Rodziny Nissenbaumów oraz Keraniss. Patronat honorowy nad tegorocznym festiwalem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi- Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Śląski- Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego- Jakub Chełstowski oraz Starosta Częstochowski- Krzysztof Smela.

Założonymi celami festiwalu były m.in.: przedstawienie kultury żydowskiej i polskiej (muzyki, tańca, potraw), integracja społeczności polskiej i żydowskiej oraz kultywowanie tradycji regionalnych.                                  

Podczas pierwszego dnia festiwalu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie miała miejsce projekcja filmu pt. ,,Walc z Baszirem”, którego reżyserem jest Ari Folman. Dyskusję o filmie, jak co roku, poprowadził znawca tematyki żydowskiej dr Maciej Stroiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy uczestnicy mogli także obejrzeć wystawę zdjęć fotografa Dariusza Gawrońskiego „Chasydzi w Lelowie”. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie X Konkursu Potraw Regionalnych zorganizowanego pod patronatem Starosty Częstochowskiego. Oceny potraw dokonali znawcy kuchni żydowskiej i regionalnej- Pan Paweł Antas, Pani Magdalena Dziarmaga oraz Pani Joanna Sokolińska. Zwycięzcom konkursu wręczone zostały nagrody ufundowane przez Starostę Częstochowskiego Pana Krzysztofa Smelę oraz pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na degustację potraw regionalnych przygotowanych przez laureatów X Konkursu Potraw Regionalnych. Każdy mógł spróbować przysmaków kuchni żydowskiej- czulentu oraz lelowskiego ciulimu, a pełnoletni uczestnicy skosztować koszernych wódek gatunkowych firmy Nisskosher z Bielska- Białej. Ponadto przez dwa dni trwania Festiwalu, można było skorzystać z możliwości zwiedzania ohelu i synagogi, po których oprowadzała studentka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pani Klaudia Kwiecińska.

Uroczyste otwarcie imprezy plenerowej nastąpiło w sobotę o godzinie 16:00, na początku zostali powitani zaproszeni goście, organizatorzy i sponsorzy festiwalu. Potem nastąpiło symboliczne zapalenie menory, którego dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz organizatorzy.

Po wystąpieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. Około godz. 17:00 rozpoczęły się występy zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Następnie na lelowskiej scenie wystąpiła Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie prowadzonej przez kapelmistrza- Panią Agnieszkę Skowrońską przy wsparciu Reprezentacyjnej Orkiestry Tempo z Iwanowic. Orkiestry dały niemal godzinny koncert, a zafascynowana publiczność i tak nie pozwoliła odejść im ze sceny bez bisów. Około godziny 19.30 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru polski zespół pop-rockowy WILKI. Zespół wystąpiła w składzie: Robert Gawliński, Mikis Cupas, Beniamin Gawliński, Hubert Gasiul, Maciek Gładysz, Emanuel Gawliński. Autorem większości tekstów zespołu jest Robert Gawliński. Publiczność nie pozwoliła odejść zespołowi bez bisów. Następie około godziny 21.00 na scenie wystąpił prawdopodobnie najbardziej rockowy zespół coverowy LATAJĄCE TALERZE. Na koncertach grają głównie to, co lubią najbardziej Republikę, Coldplay lub Depeche Mode. Kapela koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą, za każdym razem na scenie dając z siebie wszystko. Publiczność była zachwycona i zespół musiał zagrać kilka dodatkowych kawałków na bis.

Liczba uczestników drugiego dnia festiwalu została oszacowana na ok. 12 tys. osób.

Trzeci dzień festiwalu został poświęcony kulturze żydowskiej. Na początku miało miejsce uroczyste zapalenie menory przez przedstawicieli społeczności polskiej i żydowskiej. W tym roku na obchody lelowskiego festiwalu przyjechał do Lelowa Menashe Lifshitz z Fundacji Chasydów Leżajsk Polska. Po oficjalnym rozpoczęciu oraz przemowach zaproszonych gości na scenie zaprezentowały się zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Solistka, Weronika Glinka wykonała kilka utworów żydowskich, a po niej na scenie zaprezentowała się pani Agnieszka Skowrońska, która przy akompaniamencie fortepianu również zaśpiewała pieśni żydowskie. Następnie zespół instrumentalny Ogniki wykonał krótki koncert utworów klezmerskich. Zaprezentowali się także uczestnicy warsztatów tańca żydowskiego, które odbywały się w wakacje w domu kultury. Uczestnicy wystąpili w dwóch grupach: starszej i młodszej i zaprezentowali piękne tańce z elementami tradycyjnych tańców chasydzkich. Po zespołach z domu kultury, na scenie odbył się niemal godzinny koncert zespołu ETNOS ENSEMBLE. To zespół muzyczny wykonujący autorskie kompozycje inspirowane wpływami etnicznymi z całego świata oraz muzykę bałkańską, polską i żydowską. Styl, który prezentują w swojej muzyce jest indywidualny i oryginalny, dlatego trudno go określić jako jeden gatunek. Zespół wystąpił w składzie: Bartek Pacan, Konrad Merta, Piotr Gach, Łukasz Mazanek oraz Kasia Merta.

Następnie pod sceną odbyły się warsztaty tańca żydowskiego dla wszystkich chętnych uczestników festiwalu. Oprócz tego, była możliwość skorzystania z uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach wycinanki żydowskiej oraz można było obejrzeć wystawę Grzegorza Dudały pt. „Wycinanka żydowska”.

Na zakończenie około godziny 18.00 na lelowskiej scenie zaprezentowała pani Izabela Szafrańska z zespołem. Wykonali oni przepiękny koncert pieśni i piosenek żydowskich, zatytułowany „Żydowska ulica”. Na koncert ten składają się pieśni żydowskie i utwory o tematyce żydowskiej m.in.: Jeruszalaim szel zahaw, Dona Dona, Shalom aleichem, Rebeka i wiele innych. Zainteresowania muzyczne Izabeli Szafrańskiej są wielostylowe. Przez lata prężnie rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając coraz więcej nagród muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

W trakcie trzydniowej imprezy każdy mógł spróbować przysmaków kuchni regionalnej i żydowskiej- ciulimu i czulentu lelowskiego promujących festiwal. Ciekawą propozycją była także możliwość zwiedzania synagogi i ohelu, po których oprowadzała studentka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

DO ZOBACZENIA ZA ROK, Z PEWNOŚCIĄ!

poprzednia strona |1|2|3| z   3 następna|ostatnia

czytano: 3555 razy

autor: lelow.pl

data dodania: 2019-08-28 12:51:14

Walory Gminy

 • Wielokulturowość regionu
 • Dziedzictwo historyczne
 • Malownicze krajobrazy
 • Bogactwo przyrody
 • Strefa aktywności turystycznej
 • Dobry węzeł komunikacyjny

Kalendarz

Cały miesiąc

Formularz zapytaniowy

URZĄD GMINY LELÓW
UL. SZCZEKOCIŃSKA 18, 42-235 LELÓW

tel.: +48 34 355 00 21
e-mail: urzad@lelow.pl

 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.45
 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.44_1
 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.39
 • 88213249_2610952202519893_2125958852460412928_n_1
 • 88060027_819658548535074_1290647147145854976_n_1
Oficjalny serwis informacyjny Gminy Lelów.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna