
Na skrzyżowaniu szlaków i kultur
Mirosław Skrzypczyk laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej
Tegorocznym laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” został Mirosław Skrzypczyk, nauczyciel z Zespołu Szkół w Szczekocinach oraz Prezes Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. W. Zwierkowskiego.
Organizatorem nagrody od 12 lat jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" przyznawana jest corocznie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu. Fundatorami nagrody głównej są Edukacyjna Fundacja im. prof. R. Czerneckiego, Fundacja Signum. Program wspierają finansowo Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, program Szkoła Ucząca Się i darczyńcy indywidualni.
Podczas ceremonii wręczenia Nagrody, która odbyła się w Muzeum POLIN 26 października 2018 roku, laureat wspominał jeden z ważnych momentów w swojej pracy uwieczniony na fotografii. Zdjęcie zrobiono na dawnym cmentarzu żydowskim, gdzie przez lata stały publiczne szalety, a od lat 90. – prywatne budynki. W ramach efemerycznej akcji artystycznej „Powidoki” w 2011 r. Mirosław Skrzypczyk z uczniami postanowili przywrócić pamięć o żydowskiej społeczności miasta: przygotowali frotaże fragmentów odnalezionych macew oraz powiesili je na sznurach.
– Padał wtedy deszcz i fragmenty frotaży pod wpływem wody zaczęły się odrywać i mieszać z mokrą ziemią. Zrozumiałem wtedy naprawdę, że tamtego świata nie da się przywrócić, że można go tylko przywoływać na chwilę, na moment. To staram się robić.
Laureat przyznał, że do dziś wspomina nauczycielkę, Alinę Kowalczykową, która miała olbrzymi wpływ na jego życie.
– Dziś jedna z moich wychowanek sama podejmuje działania dotyczące dialogu międzykulturowego i prowadzi warsztaty w ramach konferencji o Sprawiedliwych, na której teraz jesteśmy. Dlatego czuję się tylko małym ogniwem w pewnym łańcuchu nauczycielsko-uczniowskim.
To właśnie tacy nauczyciele i nauczycielki pokazują, czym jest współczesne dziedzictwo Sprawiedliwych – tych, którzy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom.
Autorka zdjęć: Alicja Szulc
źródło www.sendler.ceo.org.pl
Galeria
Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku
Ankieta
Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.
Czy wiesz, że...
Ciekawe informacje o naszej gminie

-
Sołectw
-
Mieszkańców / Km²
-
Km² powierzchni
-
Mieszkańców Gminy




Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.