Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów

Oficjalna strona internetowa Gminy Lelów - na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Na skrzyżowaniu szlaków i kultur

„Ziele” w Ślęzanach- tradycja sprzed wieków

Mieszkańcy Ślęzan, jak co roku w dniu 14 sierpnia, w przeddzień „Święta Matki Bożej Zielnej” zgromadzili się, by wspólnie ustawić w wyznaczonym miejscu kilkudziesięciometrowy słup świerkowy, na który nakłada się specjalną konstrukcję drewnianą z płodami rolnymi, czyli tak zwanym „zielem”. Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest opowieść o tym, jak to w czasach potopu szwedzkiego doszło do potyczki wojsk króla Jana Kazimierza z oddziałem szwedzkim w okolicach wsi Mełchów pod Lelowem. Z pomocą królowi pobiegli wyposażeni w kosy i siekiery chłopi ze Ślęzan. Pomoc królowi okazała się skuteczna, niemniej okupiona licznymi ofiarami. Chcąc uczcić pamięć swych poległych braci, chłopi ze Ślęzan w hołdzie postawili na środku wsi najpotężniejsze drzewo, na którym wyryli nazwiska poległych. Zdarzenie miało miejsce w czasie, gdy Kościół obchodził święto w tradycji ludowej nazywane „Świętem Matki Bożej Zielnej”. Na szczycie tego potężnego pala zamocowano wieniec ze zbóż i ziół. Od tego czasu, każdego roku, w przeddzień tego święta, w centrum wsi mieszkańcy z własnej inicjatywy wkopywali potężne drzewo z tradycyjnym wieńcem. Obecnie ustawiany słup musi być bardzo wysoki, wówczas będzie bardziej widoczny i świadczyć będzie o udanych zbiorach. Dużą wagę w tych przygotowaniach przykłada się do samego elementu wieńcowego, zdobiącego szczyt słupa. Do zrobienia wieńca wykorzystuje się kłosy zbóż, kwiaty, warzywa i owoce, pochodzące z okolicznych gospodarstw. Dobór gatunków roślin zależy od urodzajów i plonów uzyskiwanych w danym roku. Ważne jest, aby eksponowane rośliny wyróżniały się dorodnością i walorami dekoracyjnymi. Od kilku lat przyozdabia się dodatkowo kolumnę słupa w połowie jego wysokości czterema flagami: dwiema narodowymi i dwiema kościelnymi. Obecnie montowanie słupa czyni się przy pomocy sprzętu zmechanizowanego. Dodatkowo ustawiony słup zabezpiecza się specjalną, metalową liną.

Ustawione „ziele” stoi aż do święta nazwanego „Świętem Matki Bożej Siewnej” (8 września), kiedy to skrzętnie zebrane ziarna poświęca się w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Staromieściu. Poświęcone plony rolnicy dzielą między siebie i wysiewają wraz z innymi ziarnami, z nadzieją na ich obfitość w następnym roku.

Autor:  lelow.pl
16
SIE
2018
1998
razy
czytano

729/1405

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

 • Zdjęcie: Zalew w Lelowie

  Zalew w Lelowie

 • Zdjęcie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

  Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

 • Zdjęcie: Drewniany młyn w Białej Wielkiej

  Drewniany młyn w Białej Wielkiej

 • Zdjęcie: Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

  Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

 • Zdjęcie: Rzeka Białka

  Rzeka Białka

Ankieta

Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.

Wybierz jedno z działań istotnych według Ciebie dla rozwoju Gminy Lelów

Data zakończenia: 31.12.2023 12:00

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

 • Sołectw

 • Mieszkańców / Km²

 • Km² powierzchni

 • Mieszkańców Gminy

Newsletter

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zgody obowiązkowe do zaznaczenia

Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów