Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów

Oficjalna strona internetowa Gminy Lelów - na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Na skrzyżowaniu szlaków i kultur

Spotkanie poświęcone postaci ks. Jana Ziei

Zapomniany Prorok" O ks. Janie Ziei i lelowskim fragmencie jego życia – pod tym tytułem 24 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie odbyło się spotkanie z Januszem Poniewierskim (publicystą, członkiem redakcji „Znaku”, byłym kierownikiem działu religijnego „Tygodnika Powszechnego”, współpracownikiem „Życia Duchowego” i „PostScriptum”, autorem i redaktorem książek poświęconych Janowi Pawłowi II, byłym prezesem Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”).

 Janusz Poniewierski przyjechał do Lelowa na specjalne zaproszenie LTH-K, by opowiedzieć o wyjątkowej postaci związanej z ziemią lelowską. Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu dokumentalnego, w którym została przybliżona biografia księdza Ziei, jego poglądy, charyzmatyczna osobowość i najważniejsze wydarzenia z jego życia. Po filmie Janusz Poniewierski szczegółowo opowiedział o życiu ks. Ziei, przytaczając fragment niedokończonej autobiografii księdza, w której znaleźć można wspomnienia związane z Lelowem. Ks. Jan Zieja przebywał w Lelowie w latach 1906-1907, będąc pod opieką ówczesnego proboszcza parafii Lelów ks. Konstantego Aksamitowskiego. To tutaj uczęszczał do szkoły gminnej, przyjął pierwszą komunię świętą. Autor, w nieopublikowanej dotąd biografii,wspomina pierwszą spowiedź w kościele w Staromieściu, a także przyjaźń z Tadziem (bratankiem księdza), przytacza humorystyczne anegdoty związane z życiem codziennym (na przykład podkradanie proboszczowi monet, za które kupił cukierki) i wiele innych historii.

   Po kończącej spotkanie dyskusji, Janusz Poniewierski skierował w stronę zarządu i członków LTH-K słowa podziwu za zaangażowanie w odkrywaniu i popularyzowaniu historii swojej miejscowości.

   Warto przypomnieć pokrótce biografię wybitnego człowieka, który w dzieciństwie przebywał w Lelowie: „Ks. Jan Zieja urodził się w 1897 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej. W czasie wojny 1920 roku, będąc kapelanem wojskowym głosił, że piąte przykazanie „Nie zabijaj” obowiązuje wszystkich w każdej sytuacji, również żołnierzy walczących w obronie ojczyzny. Wojna była dla niego ogromnym wstrząsem, wskutek związanych z nią przeżyć stał się zwolennikiem wyrzeczenia się przemocy w każdej postaci. W latach międzywojennych, będąc profesorem seminarium w Pińsku, rozwijał na Polesiu działalność organizacji „Wici”, założył uniwersytet ludowy, a gdy zabrakło popa, sam uczył religii dzieci wyznawców prawosławia, współpracował także z żydowską organizacją skautową. Był wielkim orędownikiem jedności i przyjaźni Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców. Jako kapelan towarzyszył m.in. powstańcom warszawskim, nie odstępując równocześnie od swoich pacyfistycznych przekonań. Pod koniec II wojny dobrowolnie wyjechał do Rzeszy, by być z Polakami wywiezionymi na przymusowe roboty. Przez większą część życia związany był z zakładem dla ociemniałych w Laskach. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych współtworzył Komitet Obrony Robotników i aktywnie w nim działał. Razem z księdzem Czesławem Białkiem reaktywował przedwojenny „Patronat”, organizację zajmującą się opieką nad więźniami i ich rodzinami. Ostatnie lata życia spędził w osamotnieniu. Zmarł w 1991 roku, pochowano go w bliskich mu przez całe życie Laskach, a na pogrzebie, zgodnie z jego wolą, była jedynie modlitwa za niego i o pokój między narodami całego świata oraz zbawienie wszystkich ludzi”.

(źródło: http://tischner.pl/aktualnosc/1030/1/ks-jan-zieja-papiez-franciszek-w-strone-kosciola-przyszlosci).

Autor:  lelow.pl
27
LUT
2017
1838
razy
czytano

1054/1510

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

 • Zdjęcie: Zalew w Lelowie

  Zalew w Lelowie

 • Zdjęcie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

  Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

 • Zdjęcie: Drewniany młyn w Białej Wielkiej

  Drewniany młyn w Białej Wielkiej

 • Zdjęcie: Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

  Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

 • Zdjęcie: Rzeka Białka

  Rzeka Białka

Ankieta

Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.

Wybierz jedno z działań istotnych według Ciebie dla rozwoju Gminy Lelów

Data zakończenia: 31.12.2023 12:00

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

 • Sołectw

 • Mieszkańców / Km²

 • Km² powierzchni

 • Mieszkańców Gminy

Newsletter

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zgody obowiązkowe do zaznaczenia

Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów