Skróty klawiszowe:

Gmina Lelów

wielkość tekstu: A A A

UWAGA NA CYBEROSZUSTÓW, Policja Przypomina!

Strona główna » Aktualności » UWAGA NA CYBEROSZUSTÓW, Policja Przypomina!

W dobie panującej pandemii, wiele naszych aktywności musieliśmy przenieść do sieci. Wykorzystują to oszuści, którzy wykazują coraz większą aktywność w Internecie i wciąż wymyślają nowe sposoby, aby pozbawić nas naszych oszczędności. Wystarczy kliknąć w link bądź ściągnąć i uruchomić aplikację – tylko tyle. Bądźmy ostrożni! Metod na wyłudzenie naszych pieniędzy jest wiele. Najpopularniejsze z nich to: nakłonienie, pod pretekstem inwestycji z gwarancją szybkiego zysku, potencjalnej ofiary do ściągnięcia aplikacji dającej dostęp do sterowania pulpitem jej komputera bądź ekranem smartfona; wysłanie SMS–a z informacją o konieczności dopłacenia małej kwoty do zamówionej przez nas paczki; przesłanie formularza rzekomo przez popularną platformę sprzedażową, w którym należy podać dane karty kredytowej.

            W czasie panującej pandemii, kiedy większość osób musi zmierzyć się z pracą bądź nauką zdalną, Internet stał się nieodłącznym elementem życia wielu z nas. W obliczu takiej sytuacji, coraz więcej naszych aktywności przenosimy do sieci, dzięki czemu dużo spraw możemy załatwić szybciej, łatwiej i bez wychodzenia z domu. Niestety często wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy pod różnymi legendami starają się uzyskać dostęp do naszych komputerów czy urządzeń mobilnych, aby przy ich pomocy przejąć nasze pieniądze. Wiele zagrożeń niesie ze sobą zwłaszcza powszechne korzystanie z bankowości elektronicznej, która pozwala nam płacić za zakupy, opłacać rachunki i zarządzać naszymi oszczędnościami. Podczas internetowych transakcji bardzo szybko możemy stać się ofiarą cyberoszustów, którzy podszywając się pod naszego kontrahenta, są w stanie w prosty sposób przechwycić nasze dane do logowania i za ich pomocą „wyczyścić” nam konto bankowe z wszelkich środków pieniężnych

Najpopularniejsze metody działania cyberoszustów:

 •  Udostępnienie pulpitu: chcesz zainwestować oszczędności z szybką gwarancją zysku i w tym celu udostępniasz pulpit swojego komputera pracownikowi firmy inwestycyjnej - uważaj to oszustwo! To jeden z najnowszych sposobów działania przestępców pragnących pozbawić nas pieniędzy. Podszywając się pod firmę zajmującą się inwestowaniem kapitału w różnego rodzaju kruszce, papiery wartościowe czy akcje giełdowe, cyberoszuści proszą nas o zainstalowanie aplikacji, która umożliwi im zdalny dostęp do naszego pulpitu – oczywiście oficjalnie jest to potrzebne do obsługi naszej inwestycji. Możliwe, że początkowo nawet zarobisz, ale w ostatecznym rozrachunku przestępcy pozbawią Cię oszczędności życia.
 •  SMS o dopłacie do zamówionej paczki: oczekujesz na przesyłkę, która została opłacona i otrzymujesz wiadomość o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do zamówionej paczki. Klikasz w załączony do SMS-a link, który przekierowuje na stronę logowania do konta bankowego. Jeśli się zalogujesz w celu uiszczenia rzekomej dopłaty, narażasz się na przechwycenie swoich danych wrażliwych. Ich dostanie się w niepowołane ręce, może skutkować „wyczyszczeniem” konta ze środków pieniężnych.
 •  Formularz z popularnego serwisu sprzedażowego: przestępcy wysyłają do osób sprzedających towar na jednej z bardziej znanych platform sprzedażowych informację, że zakupili dany produkt i następnie przekazują link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty przedmiot. Sprzedający musi tylko wypełnić formularz, w którym należy podać numer swojej karty kredytowej, aby pieniądze mogły wpłynąć na konto. Oczywiście przekazanie danych zabezpieczających kartę przed nieupoważnioną transakcją kończy się utratą pieniędzy.

Policjanci po raz kolejny apelują o czujność i zachowanie szczególnej ostrożność w trakcie korzystania z Internetu - zwłaszcza podczas wykonywania elektronicznych transakcji. Czytajmy dokładnie wiadomości tekstowych oraz e-maile od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów BLIK lub danych z kart płatniczych oraz kredytowych.

 Poświęcenie kilku minut na sprawdzenie wiarygodności nadawcy SMS-a, e-maila czy linka i zweryfikowanie autentyczności treści w nich zawartych może uchronić nas przed utratą naszych pieniędzy.

 

 

Źródło: Policja Śląska, KGP

czytano: 410 razy

autor: lelow.pl

data dodania: 2021-07-28 19:46:21

Walory Gminy

 • Wielokulturowość regionu
 • Dziedzictwo historyczne
 • Malownicze krajobrazy
 • Bogactwo przyrody
 • Strefa aktywności turystycznej
 • Dobry węzeł komunikacyjny

Kalendarz

Cały miesiąc

Formularz zapytaniowy

URZĄD GMINY LELÓW
UL. SZCZEKOCIŃSKA 18, 42-235 LELÓW

tel.: +48 34 355 00 21
e-mail: urzad@lelow.pl

 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.45
 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.44_1
 • WhatsApp_Image_2020-03-04_at_08.50.39
 • 88213249_2610952202519893_2125958852460412928_n_1
 • 88060027_819658548535074_1290647147145854976_n_1
Oficjalny serwis informacyjny Gminy Lelów.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna