Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów

Oficjalna strona internetowa Gminy Lelów - na skrzyżowaniu szlaków i kultur. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Na skrzyżowaniu szlaków i kultur

Dożynki Gminne 2016 Lgota Błotna

W niedzielę 11 września 2016 roku odbyło się doroczne „Gminne Święto Plonów.
W Polsce od stuleci kult chleba i szacunek dla niego był na pierwszym miejscu, po szacunku należnym Bogu i rodzicom. Chleb nazwano świętym chlebem, a ziemię – ziemię rodzicielką. Dlatego dziś chcemy odnowić w sobie szacunek dla chleba z ostatnich zbiorów. Ze czcią winniśmy całować bochny chleba jako dar boga i owoc ciężkiej pracy rolnika.

Dziękczynną Mszę Św. celebrował ks. Jacek Serdyka Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Staromieściu, na scenie przy Świetlicy Wiejskiej w Lgocie Błotnej. W trakcie mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz wszystkie płody rolne złożone jako dar z tegorocznych urodzajów przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Lelów

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonali gospodarze tegorocznych Dożynek: Krzysztof Molenda Wójt Gminy Lelów oraz Andrzej Grewenda Sołtys Wsi Lgota Błotna poprzez przecięcie symbolicznego powrósła.

Starostowie dożynek Ewa Foltyn i Robert Sikora wręczyli gospodarzom dożynek bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów wypowiadając słowa:

„Przekazujemy dziś naszym gospodarzom bochny chleba upieczone z tegorocznych zbiorów. Dzielcie je uczciwie i sprawiedliwie, by starczyło wszystkim!”

Krzysztof Molenda – Wójt Gminy Lelów, Władysław Jaworski – Przewodniczący Gminy Lelów oraz Marianna Dziura – Radna Rady Powiatu Częstochowskiego wyrazili szczególne uznanie i najgłębszy szacunek dla pracy rolników. Od wieków bowiem chleb jest jednym z najważniejszych symboli. Człowiek nie tylko w pocie i znoju zarabia na chleb, ale także potrafi dzielić się nim z bliźnimi. I to właśnie stanowi o pełni człowieczeństwa. W uroczystym dniu święta plonów, wszyscy pochylamy czoła przed rolniczym wysiłkiem i trudem. Przed wytężoną, codzienną pracą, która sprawia, że dary natury zamieniają się w powszedni pokarm. I podobnie jak powstały z ziarna bochen chleba jest symbolem życia, tak samo dożynki są świętem radości i wiary. Radość wiąże się z zakończeniem roku rolniczej pracy, a wiara z myślą, że chleba nie zabraknie. Ani teraz, ani w przyszłości . . .

Ciepłe słowa do rolników i organizatorów skierowała w swym liście do rolników Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Wyrazy szacunku dla polskiego rolnika okazał również w liście Stanisław Gmitruk Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Grzegorz Boski Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

W części artystycznej niedzielnego popołudnia wystąpiły Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Lelów, którym akompaniował pan Walenty Mazur, wysłuchać Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej oraz dziecięcego Zespołu wokalno – instrumentalnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie.

Spośród atrakcji towarzyszących imprezie, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dużo emocji wzbudzał konkurs „dojenia krowy” przeprowadzony przez gospodarzy JuRajskiej Spiżarni panią Gabrielę Kucaj i pana Pawła Olczyka. W konkursie udział wzięli zarówno mężczyźni jak i kobiety, emocji było wiele. Zaprezentowano „młócenie zboża cepami” przez pana Stanisława Surowca mieszkańca Lgoty Błotnej, rolnika z krwi i kości, który nadal zachowuje tradycyjny sposób młócenia zboża. Organizatorzy częstowali przybyłych gości wiejskim jadłem. Tak wiele   atrakcji mogliśmy mieć na Dożynkach Gminnych 2016 dzięki hojnym sponsorom i ofiarodawcom.

Autor:  lelow.pl
12
WRZ
2016
4936
razy
czytano

1194/1490

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

  • Zdjęcie: Zalew w Lelowie

    Zalew w Lelowie

  • Zdjęcie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

    Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Lelowskie Spotkania Kultur.

  • Zdjęcie: Drewniany młyn w Białej Wielkiej

    Drewniany młyn w Białej Wielkiej

  • Zdjęcie: Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

    Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem

  • Zdjęcie: Rzeka Białka

    Rzeka Białka

Ankieta

Podziel się z Nami swoimi opiniami i sugestiami na temat gminy Lelów.

Wybierz jedno z działań istotnych według Ciebie dla rozwoju Gminy Lelów

Data zakończenia: 31.12.2023 12:00

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

  • Sołectw

  • Mieszkańców / Km²

  • Km² powierzchni

  • Mieszkańców Gminy

Newsletter

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zgody obowiązkowe do zaznaczenia

Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Portal współfinansowany w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonującym zadania Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Gmina Lelów
Gmina Lelów